Dřevo žije. Nikdy není studené, ale naopak je uklidňující a hřejivé. Dřevo vytváří vyvážené prostředí v místnosti. Dřevo je zdravé, trvanlivé, přizpůsobivé a praktické. Pokud i Vy toužíte mít doma kousek přírody a teplo  domova umocnit přírodní dřevěnou podlahou, pak jsme tu my, abychom Vám pomohli  orientovat se v široké nabídce dřevěných podlahovin.

V naší nabídce jsou jak plovoucí dřevěné podlahy, tak podlahy z masivu, parkety, palubky, mozaika, prkna. Dřevo stále pracuje, jeho objem se mění v závislosti na změnách teploty a vlhkosti. Ideální prostředí pro dřevo i pro člověka je teplota kolem 20 °C a 60% vlhkosti vzduchu. Výrazné změny těchto hodnot způsobují sesychání nebo naopak bobtnání dřeva. Podlaha z masivního dřeva je dlouhodobá investice, umožňuje opakovanou renovaci, ale je náchylná na mechanické poškození a vyžaduje šetrnou údržbu.

Dělení dřevěných podlah

Dřevěné podlahy dle konstrukce

Masivní 1vrstvé tzv. parketové vlysy - celým názvem se jedná o parketové vlysy s perem a drážkou. Nutné po celoplošném nalepení brousit, tmelit a povrchově upravovat lakem či olejem, voskem. Parketové vlysy více reagují na změnu klima v místnosti. Nejsou vhodné pro podlahové vytápění.

Rozlišujeme dva druhy parketových vlysů:

  • parketový vlys, který má na jedné straně drážku a na druhé pero
  • parketový vlys, který má na obou stranách drážku a používá se cizí pero.

Parketové vlysy se skládají do různých vzorů - stromečkový, rybinový apod.

2vrstvé - určené pro celoplošné lepení, možnost výběru bez nebo s povrchovou úpravou, horní nášlapná vrstva je z ušlechtilého dřeva. Jsou vhodné pro podlahové vytápění, jelikož jejich tloušťka není takovým izolantem. Důležité je pouze vhodně zvolit dřevinu.

Dvouvrstvé podlahové dílce se skládají z:

  • nášlapné vrstvy z kvalitního pohledového dřeva o tloušťce 3,5 až 9mm
  • nosné vrstvy z překližky, prořezané systém spár, aby byly odstraněny nežádoucí tvarové změny vyplývající z nesymetrické skladby.

Dvouvrstvé podlahové dílce připomínají tvarem klasické vlysy, ale jsou zpravidla rozměrové větší. Dodávají se obvykle s povrchovou úpravou a při pokládce se celoplošně lepí na podklad.

3vrstvé - nejpoužívanější pro svou jednoduchou montáž systémem zámkového spoje. Má hotovou povrchovou úpravou přímo od výrobce, možnost velkého výběru dřevin, okamžitá možnost používání a minimální tvorba spár.

3vrstvé podlahové dílce se skládají z:

  • nášlapné vrstvy - složené z lamel kvalitního pohledového dřeva, tĺoušťka nášlapné vrstvy je zpravidla kolem 4mm
  • středové vrstvy - z úzkých latěk orientovaných vlákny kolmo na vlákna lamel nášlapné vrstvy. Pro středovou vrstvu je obvykle používáno měkké dřevo z borovice nebo smrku, ale u podlahových dílců vyráběných v Asii se můžeme setkat i se středovou vrstvou z tvrdého tropického dřeva  (např. hevea)
  • dolní, tzv. protitahové vrstvy - obvykle ze smrkové dýhy, orientované stejně jako nášlapná vrstva. Tloušťka spodní vrstvy je zpravidla 1,5-2mm.

Všechny tři vrstvy jsou navzájem mezi sebou slepeny a celková tloušťka podlahového dílce je zpravidla 15-25mm. 

Dřevěné podlahy dle rozměru

  • mozaikové parkety - jsou zhotovovány z lamel nebo vlysů malých rozměrů, které jsou poskládány do různých vzorů. Tabule s takto uspořádanými vzory jsou buď z rubové strany nalepeny na síťovinu, a nebo jsou po lícové straně fixovány krepovou páskou, které se po nalepení obrousí. Jsou vyráběny v masivním nebo vícevrstvém provedení a vyznačují se menší tloušťkou.  Je nutné je celoplošně lepit, tmelit, lakovat nebo olejovat. Jejich rozměr je 8x22x160mm (exotika 8x10x160) nebo průmyslová mozaika tzv.kantovka skládaná na výšku 22x8x160mm (exotika 15x15-22x160/200/300). Velkou výhodou je stavební výška a rozměrová stabilita.
  • klasické parkety - tloušťka 15-22mm, šíře 40,50,60,70 (exotika 60-160), délka 250-550mm (exotika 300-1200)
  • plovoucí dř.podlahy - nejběžnější rozměr je dle výrobce 13-15x200x2200mm podlahová prkna měkké dřeviny - tloušťka 19/28x121-146x3300-5400mm, tvrdé dřeviny 22x110-160x30x2050mm


Dřevěné podlahy dle tříd jakosti

Parkety se třídí podle vzhledu jednotlivých lamel do tří nebo čtyř tříd, kdy se selektuje podle množství oček, suků, běle, jádra, výsušných trhlin nebo barevných rozdílů.

Dřevěné podlahy dle samotné dřeviny

  • barva
  • tvrdost
  • původ těžby dřeva
  • cena atd.

Pokládka dřevěné podlahy na podlahové vytápění

Kombinace dřevěné plovoucí podlahy a podlahového topení je ideální při dodržení následujících podmínek:

  • používejte vícevrstvé dřevěné podlahy o tloušťce 10-15mm, slabší konstrukce je při změnách teploty nestabilní, podlahy silnější než 15mm nezaručují dobrou prostupnost tepla.
  • nepoužívejte dřeviny, které jsou citlivější na změny teploty a vlhkosti (např. buk, javor, bambus, jatoba, tigerwood). Vhodné dřeviny jsou např. dub, jasan, olše, teak, ořech, iroko. Vynikající vlastnosti má hevea a merbau.
  • nejvhodnějším je systém teplovodního podlahového topení.
  • teplota vody v podlahovém systému: max. 40 °C
  • u novostaveb je nutné dodržet diagram ohřevu
  • teplota na povrchu podlahy max. 26 °C (optimální teplota je 22-23 °C).